Välj språk:

da en sv

Temainredning

Att inreda efter tema är enklare än man tror. Sök inspiration på nätet eller i tidningar och böcker. Vill du ha ett indiskt tema i ett rum kan du satsa på färgglada skira tyger, små lyktor, mjuka mattor, växter och låga sittkuddar och bord. Vill du inte temainreda ett helt rum är det både roligt och vackert att ha en orientalisk uteplats eller balkong. Du hittar prisvärda inredningsattiraljer på Indiska och Åhléns. Sen är det bara fantasin som sätter gränsen!

Budgettips!

Sneakers

Butiken Sneakersnstuff har ett bra utbud av sneakers och accessoarer. Är du inte i närheten av deras butik i Malmö kan du beställa från deras sajt: www.sneakersnstuff.com Säsongens favoriter är Tretorns samarbete med Acne som resulterat i smidiga nylon och canvasskor i olika modeller.

Bo på hotell i Skåne

Vet du inte vilka hotell i Skåne som har det du söker för en fullfjädrad weekend? Bo på hotell i Skåne tipsar om bra hotell och allt du behöver veta innan du bokar ditt boende.

Matguider

Skånes campingplatser

Läs och låt dig inspireras om Skånes bästa campingplatser i artikeln Campa i Skåne.

Margretetorps Gästgifvaregård

Margretetorps Gästgifvaregård

Margretetorps Gästgifvaregård är ett av Nordens kanske äldsta gästgiverier. Det är en vacker korsvirkesgård som ligger i kanten av en bokskog och omgiven av en grön park. Gården fungerar även som hotell och alla gästrum har sin egen ingång med fin utsikt över omgivningarna. De skånska mattraditionerna är viktiga i köket. Menyerna följer årstiderna och påsken bjuder således på lamm och hösten på vilt. Ett stort smörgåsbord dukas upp varje dag och du kan äta lunch mån-fre för 130 kr. Från a la carte menyn kan du beställa rätter som svensk löjrom från Kalix med hackad rödlök och crème fraiche eller stekt hälleflundra med sauterad sparris och örtbakad havskräfta. Högtider som mårtengås, fars- och morsdag. Jul och nyår firas med speciella menyer på Margretetorp. Restaurangen är öppen alla dagar mellan 12-22.

Photo: Margretetorps Gästgifvaregård

Antal rum: 60

Check-in: 14.00

Konferensrum: Ja, fjorton stycken med plats för max 300 personer

Bar: Ja

Restaurang: Ja

Meny: Rustika rätter som husets gravade lax med hovmästarsås och toast, hjortinnerfilé med kantarellsås och kokt potatis, smörstekt rödingfilé med kall dillsås och pressad potatis, spenatfylld ravioli med smörsås, kall marängsufflé med karamellsås samt frukt och bär

Lunch: Ja

Tvättservice: Nej

Trådlöst internet: Ja

Hotellparkering: Ja

Bokning: 0431-45 44 50

Öppettider reception: 07-00

www.margretetorp.se

Margretetorps Gästgifvaregård, Käglevägen 13, 266 98 Hjärnarp, tel 0431-45 44 50

Avancerad sökning

Vad söker du?

Kategori

Typ

Stad

Fritext

Sök

Mat & Dryck

Ålagille

Ålagille

Besök någon av Skånes alla ålabodar för att uppleva ett äkta skånskt Ålagille!

Läs mer »

Kultur & Nöje

Fantastisk Filmfestival

Fantastisk Filmfestival

Varje år går Fantastisk Filmfestival av stapeln i Lund på diverse biografer.

Läs mer »

Hotell & Konferens

Miljövänligt boende

Miljövänligt boende

Svanenmärkta hotell finns det gott om i Skåne. Här är några alternativ.

Läs mer »

Shopping

JC hjärta Ida Sjöstedt

JC hjärta Ida Sjöstedt

JCs senaste designsamarbete är med hyllade designern Ida Sjöstedt.

Läs mer »

Att göra

Skogens dag

Skogens dag

Varje år arrangeras aktiviteter på Skogens dag i Torups friluftsgård och bokskog.

Läs mer »

Ta sig runt

CityRiders kör dig hem

CityRiders kör dig hem

Gott vin till maten? Inte lust att låta bilen stå i stan? Nu finns det en lösning.

Läs mer »

Leva & Bo i Skåne

Lev likt royaliteter

Lev likt royaliteter

Krocket, viltsafari och whiskeyprovningar, lev kungligt för en helg!

Läs mer »

Om cookies|Sitemap

©2008 Öresundsregionen Online AB - Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.