Välj språk:

da en sv

Temainredning

Att inreda efter tema är enklare än man tror. Sök inspiration på nätet eller i tidningar och böcker. Vill du ha ett indiskt tema i ett rum kan du satsa på färgglada skira tyger, små lyktor, mjuka mattor, växter och låga sittkuddar och bord. Vill du inte temainreda ett helt rum är det både roligt och vackert att ha en orientalisk uteplats eller balkong. Du hittar prisvärda inredningsattiraljer på Indiska och Åhléns. Sen är det bara fantasin som sätter gränsen!

Budgettips!

Sneakers

Butiken Sneakersnstuff har ett bra utbud av sneakers och accessoarer. Är du inte i närheten av deras butik i Malmö kan du beställa från deras sajt: www.sneakersnstuff.com

Bo på hotell i Skåne

Vet du inte vilka hotell i Skåne som har det du söker för en fullfjädrad weekend? Bo på hotell i Skåne tipsar om bra hotell och allt du behöver veta innan du bokar ditt boende.

Matguider

Skånes campingplatser

Läs och låt dig inspireras om Skånes bästa campingplatser i artikeln Campa i Skåne.

Stadsbiblioteket

Stadsbiblioteket

Stadsbiblioteket grundades i början av 1900-talet. 1905 öppnade bibliotekets första lokaler och i samband med Baltiska Utställningen 1914 byggdes barnavdelningen. Inte förrän 1946 flyttade stadsbiblioteket till den tegelröda byggnaden som går under namnet Slottet. Stadsbiblioteket är beläget på Kung Oscars Väg och är ursprungligen ritad av John Smedberg och Fredrik Sundbärg. Det dröjde inte mer än ett decennium förrän biblioteket vuxit ur lokalerna och 1991 utlystes en arkitekttävling i syfte att bygga ut det gamla biblioteket. Tävlingen vanns av dansken Henning Larsen och den nya byggnaden kom att ligga i direkt anslutning till Slottet. Det nya bygget påbörjades 1994 och invigdes av dåvarande statsminister Göran Persson den 31 maj 1997. Tillbyggnaden går vid namnet Ljusets Kalender och är en stor luftig kub byggd i glas och stål. Partiet som länkar samman byggnaderna kallas Cylindern, och rymmer entrén, informations- och återlämningsdiskar samt ett café. Det gamla huvudbiblioteket restaurerades även det av Henning Larsen och i september 1999 återinvigdes det. Då stod hela det nygamla stadsbiblioteket klart; 10.850 kvm stort med en slutnota på 236 miljoner kronor. Biblioteket har blivit internationellt erkänt inom arkitektkretsar och utsett till ett av världens 12 vackraste bibliotek av biblioteksorganisationen IFLA. I Sverige har det blivit belönat med det prestigefyllda arkitekturutmärkelsen Kasper Salinpriset. Biblioteket rymmer runt 600 000 olika media, från ungdomliga tidskrifter, utländsk press, talböcker, musik, fack- och skönlitteratur. De var även först i Sverige med att låna ut tv-spel.

För den som vill veta mer om designhistoria eller arkitektur, kan besöka designbiblioteket på plan 2, där det visas utställningar och har omfattande information om nutida design. På plan 4, i Slottet, hittar du förutom kommunal information om Malmö, även litteratur om Malmös arkitekturhistoria.

www.malmo.se/stadsbiblioteket

Stadsbiblioteket, Kung Oscars Väg 11, 211 33 Malmö, tel 040-660 85 00

Avancerad sökning

Vad söker du?

Kategori

Typ

Stad

Fritext

Sök

Mat & Dryck

Evenemang på Idala Gård

Evenemang på Idala Gård

Mysiga Idala Gårdskrog och hotell anordnar allt från pizzakvällar till fars dag.

Läs mer »

Kultur & Nöje

Malmö Arena

Malmö Arena

Läs mer »

Hotell & Konferens

Miljövänligt boende

Miljövänligt boende

Svanenmärkta hotell finns det gott om i Skåne. Här är några alternativ.

Läs mer »

Shopping

Presenter till alla

Presenter till alla

Svårt att hitta presenter? Kolla in vår shopping- och butiksguide!

Läs mer »

Att göra

Malmö Arena

Malmö Arena

Läs mer »

Ta sig runt

Kollektivtrafik-guide

Kollektivtrafik-guide

Skånetrafiken står för all kollektivtrafik med tåg och buss i Skåne, läs mer här.

Läs mer »

Om cookies|Sitemap

©2008 Öresundsregionen Online AB - Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.